Skip to content

Transakční a marketingové e-maily

Marketingový email: Propagační email s marketingovým sdělením – promo nabídky, opuštěný košík, welcome kampaně, pravidelný newsletter. Tyto typy emailů musejí obsahovat unsubscribe odkaz.

Transakční email: Email, který navazuje na nějakou činnost zákazníka a má hlavně informační charakter  informace o přijetí objednávky, odeslání objednávky, faktura, double opt-in, potvrzení o registraci, informace o výpadku služby apod. Tento typ emailů nemusí obsahovat unsubscribe odkaz.

 

Rozdíl mezi marketingovými a transakčními emaily

Když se řekne emailing, většina lidí si vybaví propagační emaily plné slev a akčních nabídek. Jednotlivé emaily ale mohou mít několik podob, které ne vždy musí být jen marketingové. Další velkou skupinou emailů jsou například transakční emaily. K čemu tyto emaily slouží a jaký je mezi nimi rozdíl se dozvíte v našem článku.


Marketingové emaily, jinými slovy také promo nebo propagační emaily slouží především ke komerčním účelům. Obvykle se využívají na budování hlubších vztahů mezi značkou a zákazníky. Personalizované emaily jsou odesílány konkrétním cílovým skupinám a jejich největší snahou je zákazníka upoutat. Typicky se jedná o propagaci produktů a služeb, akce, slevy, věrnostní nabídky…


Transakční emaily oproti tomu komunikují se zákazníky na základě jejich aktivity. Zákazníci je tedy mohou po spuštění nějaké akce očekávat a slouží pro ně jako zdroj informací, že požadovaná akce proběhla v pořádku. V praxi se jedná především o potvrzení objednávky, vytvoření zákaznického účtu, odeslání zboží, informace o doručení, zaslání elektronické faktury, připomenutí platby či resetování hesla. Jde tedy o emaily s relevantními informacemi, které zákazník sám vyžaduje. Proto mají přirozeně i vyšší úspěšnost otevřeností a prokliků. Neznamená to však, že si značka může dovolit tyto emaily opomíjet. Naopak se jedná o klíčovou část emailové strategie a i když by se mohlo zdát, že jejich struktura může zůstat po několik let stejná, opak je pravdou. Je nutné pravidelně kontrolovat, zda se email stále zobrazuje správně, jestli i nadále koresponduje s celkovou komunikací vaší značky a zda nedošlo ke změně algoritmu v rámci nevyžádané pošty a váš email tak nekončí ve spamu.

Concept of sending e-mails from your computer

Tipy pro úspěšné transakční emaily

Pokud chcete, aby vaše transakční e-maily poskytovaly skvělé zážitky vašim odběratelům a dosahovaly požadovaných obchodních výsledků, nespoléhejte, že vás na chyby upozorní až vaši odběratelé. Zaveďte raději pravidelnou kontrolu, která by měla probíhat nejlépe jednou za 3 měsíce, abyste se ujistili, že vaše e-maily vypadají skvěle, fungují a jejich obsah je aktuální. U emailů, které vám poskytují nejvyšší návratnost se doporučuje pravidelná kontrola ještě častěji. Pokud této kontrole nebudete věnovat dostatečnou pozornost, hrozí riziko doručení špatných nefunkčních emailů, které ovlivní váš vztah se zákazníky a jejich pohled na značku.
Transakční e-maily jsou známkou spolehlivosti a důvěryhodnosti. Pokud je zákazník s procesem komunikace nespokojen, nebude pravděpodobně nadále chtít se značkou jakkoli komunikovat. Naopak správné nastavení a automatické posílání důležitých zpráv může přeměnit jednorázového návštěvníka v pravidelného a věrného zákazníka. 
Dalším tipem je používání odlišných odesílatelů zvlášť pro promo a zvlášť pro transakční emaily. Výhodou je to především v situaci, kdy si pokazíte reputaci jedné odesílací domény. Druhou doménu to nijak neovlivní a nepokazíte si tak doručitelnost.


Při tvorbě obsahu a vymýšlení předmětů není zapotřebí být přehnaně kreativní. Vyjadřujte se přímo a do předmětu rovnou uveďte o jaký email se jedná. Otevření emailu máte ve většině případů předem zaručené, jelikož si zákazník většinou sám chce zkontrolovat správnost údajů a svojí objednávky. Kreativitu proto přenechte raději marketingovým emailům. V případě, že s vámi zákazník potřebuje vyřešit nějaký problém, nedoporučuje se v transakčních emailech využívat adresy na které nelze odpovědět (např. noreply@mail.cz). Jednosměrná komunikace nevzbuzuje dobrý dojem a snižuje tak vaši důvěryhodnost i zákazníkovu snahu s vámi navázat komunikaci. 

Tipy pro úspěšné marketingové emaily

U marketingových emailů je dobré v reálném čase reagovat na aktuální dění. Dobré je mít také veškerou komunikaci konzistentní a harmonickou. V promo emailech získáte zaručeně body navíc při správném využití personalizace. Na každého vždy působí lépe, pokud ho na začátku oslovíte jménem! Pozornost zákazníků získáte také tím, že jim budete pokud možno rozesílat pouze obsah, o který opravdu stojí, což způsobí větší otevíratelnost emailů a častější vzájemnou interakci.


Druhým důležitým faktorem je čas. Emaily by měly zákazníkům chodit v době, kdy je lehké je zastihnout a najdou si na email chvilku času. Tento aspekt je velmi spekulativní a u každé značky a produktu bude fungovat jiné časové rozmezí. Obecně však platí, že je dobré emaily rozesílat v dopoledních hodinách a především v pracovní dny. Opět je ale velmi důležité se zamyslet nad tím co a pro koho prodáváte. V případě, že prodáváte kancelářské potřeby a vaši cílovou skupinou mají být úředníci, vyplatí se jim poslat email v brzkých dopoledních hodinách, kdy přijdou do práce a začnou si pročítat emaily. Pokud ale prodáváte volnočasové pomůcky, bude lepší zákazníkům email odeslat až na večer, kdy se vrátí z práce a mají čas řešit jiné činnosti. Případně Vám s tímto mohou pomoci algoritmy marketing automation nástrojů, které zvládnou ideální čas predikovat.


Dalším zaručeným tipem je klást velký důraz na předmět emailu. Jelikož se jedná o první věc, kterou zákazník vidí, může mít jeho špatné zvolení velký dopad. Předmět by měl být stručný, originální a zajímavý, aby zákazníka zaujal na tolik, že bude mít potřebu email otevřít a přečíst si ho. V předmětu dobře zapůsobí například výzva k akci, která zákazníka vybídne ke konkrétní činnosti a on má pak větší tendenci ji udělat. Osvědčeným trikem jsou také čísla nebo tzv. efekt ztráty, kdy mají lidé pocit, že by o něco mohli přijít. 

 
 

Shrnutí - co dělat a nedělat

  • Nikdy byste neměli zapomínat, že transakční email musí být za jakýchkoliv okolností doručen.

  • Hlídejte si, aby byla vaše doména funkční a měla dobrou reputaci.

  • Transakční emaily by měly být hlavně informativní a neměly by být posílány za účelem doručit marketingová sdělení.

  • Marketingové emaily by měly být naopak kreativní, jelikož se snaží zákazníka zaujmout. Snažte se emaily personalizovat a přizpůsobovat dle potřeb jedince.

  • Pokud však marketingový email nedorazí, není to takový problém jako v případě transakčních emailů.

Ať už se pustíte do tvorby jakéhokoliv typu emailu, nikdy nezapomeňte, že správný email musí splňovat:
„Správný obsah, správné osobě, ve správný čas a přes správný komunikační kanál”