Skip to content
Čeština

Nástroje (nejen) pro marketingovou automatizaci a emailing

Slovníček pojmů

  • UX – user experience –  Označuje celkovou uživatelskou zkušenost/dojem s prostředím, ve kterém se pohybuje.

Jak si vybíráme partnery a jaké technologie chceme využívat?

Po většinou jsme získali technologické partnery tak, že jsme řešili aktuální problém u jednoho z našich klientů. Hledali jsme různé možnosti řešení a po podrobném zpracování analýzy a testování jsme se vždy uchýlili k jednomu z možných řešení. U porovnávaných řešení jsme vždy, kromě toho, aby plně řešilo klientův problém, dbali zejména na to, aby:

 – Řešení mělo dostatečně popsané API a šlo vždy integrovat s ostatními nástroji klienta.

 – Podpora byla na vysoké úrovni, protože problémy se mohou vyskytnout vždy, ale důležité je, jak je společně s partnerem zvládneme vyřešit.

 – Partner byl silný na trhu a měl technologicky silné zázemí. Při implementaci se snažíme vždy, aby řešení bylo dlouhodobé.

 – Cena za licenci byla odpovídající tomu, co řešení nabízí v porovnáním s konkurenty.

 – Existoval dostatek kladných recenzí, studijních materiálů a případně i rozsáhlá komunita uživatelů.

 

 

Marketing automation a email marketing 

Hubspot

Proč? – Hubspot je jedním z nejkomplexnějších nástrojů na email marketing a marketing vůbec. Díky modulům Sales hub, Marketing Hub, Service Hub, CMS a CRM tvoří tak rozsáhlý nástroj, že skrze něj lze řídit většinu firemních procesů.

Pro koho? – Spíše pro větší firmy vzhledem k ceně nebo pro B2B firmy, kde má kontakt a jedna zakázka velkou hodnotu. Pokud hledáte komplexní CRM s email marketingem, analytikou, nahráváním hovorů a spoustou dalších funkcí, na které si vzpomenete, je Hubspot určitě dobrou volbou. Zároveň ale může sloužit jako jednoduché CRM i pro malé firmy vzhledem k tomu, že základní CRM modul je zdarma.

Výhody – Mnoho funkcí v jednom nástroji a není tak potřeba řešit více nástrojů integrovaných dohromady. Komplexní reporting, scoringové modely, automatizace, HS databáze a další.

Nevýhody – V nižších tarifech jsou velmi osekané funkce a za pokročilejší automatizace si připlatíte. Jsou dostupné až od verze Professional.

guidelines_the-logo

ActiveCampaign

Proč? – V poměru cena výkon nejlepší marketing automation nástroj, se kterým pracujeme (jde pouze náš názor). Je stejně dobře využitelný jak pro B2C, e-commerce, tak i pro B2B firmy. Vzhledem k velkému množství nativních integrací, je možnost ho propojit s dalšími nástroji. Případně pak k dalším integracím lze využít velmi dobře popsané API.

Pro koho? – Pro všechny, kteří vnímaní důležitost email marketingu a marketingové automatizace. Využijí ho jak velké, malé i střední firmy vzhledem ke 4 cenovým úrovním. Na rozdíl od Hubspotu nabízí poměrně komplexní automatizace již od nejnižších verzí.

Výhody – Skvělý poměr cena výkon, kvalitní support a velmi dobře popsané API jsou hlavními důvody, proč pracujeme s ActiveCampaign tak často.

Nevýhody – Některé nativní integrace mají velmi omezené triggery a jsou tak nepoužitelné. Nelze skrze něj posílat transakční emaily.

images

Sendinblue

Proč?  Sendinblue jsme objevili teprve nedávno na základě rozsáhlého srovnání pro jednoho z našich klientů, kde jsme potřebovali zabezpečit, že data budou uchována v EU. Tento nástroj nás překvapil svou komplexností a rychlostí. Další jeho výhodou pak je, že zvládá i transakční emaily a jeho podpora funguje také velmi dobře.

Pro koho? – Pro každého, kdo hledá rychlý marketing automation nástroj s funkcí transakčních emailů. Cenotvorba se u tohoto nástroje určuje podle počtu odeslaných emailů a nikoliv kontaktů, pokud zákazník posílá emaily nepravidelně, může Sendinblue vycházet cenově opravdu výborně. Ani při pravidelných rozesílkách ale cenově nevyčnívá mezi konkurenty.

Výhody – Nabízí řešení i pro transakční emaily, vlastní řešení pro formuláře i landing pages. Velmi dobře popsané API a jeden z mála evropských providerů, který plnohodnotně konkuruje americkým nástrojům.

Nevýhody – Počet nativních integrací je omezenější než u konkurentů a CRM funkcionality nejsou tak komplexní.

1 

Manychat

Proč? – Jednoduchý nástroj na tvorbu chatbotů a automatizací na Messengeru. Díky zapojení konverzačního marketingu můžete dosáhnout ještě silnějšího zákaznického zážitku a zefektivnit komunikaci po celou dobu zákaznické cesty.

Pro koho? – Pro každého, kdo chce oživit svou marketingovou komunikaci a zapojit do ní automatizované konverzace na nejrozšířenější konverzační platformě.

Výhody – Poměrně jednoduché ovládání a dobrý poměr cena/výkon. Mimo zprávy na Messengeru zvládne rozesílat i jednoduché emaily a SMS.

Nevýhody – Nejde o plnohodnotný marketing automation nástroj, ale spíše doplněk právě třeba k ActiveCampaign, se kterým má vytvořenou nativní integraci. Další nevýhodou je, že pravidla pro posílání zpráv na Messengeru jsou o poznání komplikovanější, než rozesílání emailů.

2 

Octopus CRM

Proč? – Octopus je nástroj pro automatizaci konverzací a posílání žádostí a spojení na sociální síti Linkedin. Linkedin může být velmi dobrým prostředím pro B2B firmy, kde akvizovat nové klienty. Pro každou firmu pak může Octopus pomoci při náboru zaměstnanců.

Pro koho? – Zejména pro B2B firmy, kteří mají zákazníky na sociální síti Linkedin. Může sloužit jako skvělý nástroj lead generation. Pro firmy, které se soustředí na masivní nábor, případně pro HR specialisty, kteří si chtějí rychle tvořit databázi potenciálních uchazečů.

Výhody – Jednoduché ovládání a za poměrně nízkou cenu plní svůj účel. Je plně kompatibilní s Linkedin Sales navigator.

Nevýhody – Opět se nejedná o plnohodnotný marketing automation nástroj, ale spíše o doplněk. Integrace s většinou CRM je možná až od vyšších plánů. V českém prostředí může být nevýhoda, že není vytvořen konektor pro Integromat, ale lze integrovat jen přes Zapier.

 

CRM

 

Hubspot

Hubspot řadíme i mezi CRM z důvodu, že jde skutečně o plnohodnotné CRM a ne marketing automation nástroj, který obsahuje CRM modul. Jeho velkou výhodou je komplexnost a rozsáhlá databáze, díky které můžeme zjistit velké množství informací o našem firemním zákazníkovi, ještě než s ním přijdeme do kontaktu. Nevýhodou oproti konkurenčním CRM řešením může být méně přehlednější UI a složitejší ovládání.

 

Pipedrive

Proč? – Jednoduchý CRM systém se skvělým UI a zároveň dostatkem funkcí i pro náročné obchodní týmy. Nabízí množství automatizací, bulk emailing, šablony, manažerský reporting a další funkce, které urychlí práci obchodního týmu.

Pro koho? – Pro všechny obchodní týmy, které hledají jednoduché CRM řešení s velmi dobrou ovladatelností. Vzhledem k tarifu podle počtu uživatelů ani tolik nezáleží na velikosti obchodního týmu.

Výhody – Přehledné prostředí a s ním i jednoduchý poměrně onboarding obchodníků. Možnost nastavení custom workflows i reportů za dobrou cenu. Velký počet nativních integrací.

Nevýhody – Nelze vytvářet kalkulovaná pole a některé složitější funkce. Nelze z něj rozesílat marketingové emaily, ale toto lze doplnit integrací marketing automation modulu.

 

Podpůrné nástroje

 

Google marketing cloud služby

Google Marketing Platform

Google Marketing Platform je sada nástrojů pro malé, střední i velké firmy, které hledají způsoby, jak efektivně využít svůj online potenciál. V rámci této platformy jsou k dispozici jak volně dostupné nástroje, tak placené varianty pro korporace a podobné velké organizace. 

Google Analytics

Data jsou v online prostředí to nejcennější, co máte. GA vám umožní správně nastavit přesné měření výkonu vašeho webu a doporučíme vám, jaké metriky jsou pro vaše podnikání stěžejní.

Google Ads

Chcete zvýšit zásah svého byznysu mezi novými zákazníky? Reklamní systém Google Ads je pro vás první volba. Reklamy ve vyhledávání, v nákupech, bannery či video – Google Ads Vám umožní nastavit komplexní propagační strategii napříč všemi formáty tak, abyste dosáhli svých cílů.

Google Tag Manager

Moderní web se neobejde bez externích nástrojů pro měření chování, remarketing či e-mailing. Pro maximální využití těchto nástrojů je často potřeba vložit na web unikátní kus kódu tak, aby zároveň nezpomaloval načítání či jinak nepřekážel v době, kdy není potřeba. Pro nasazení měřících kódů a nastavení pravidel jejich spouštění slouží Google Tag Manager. Pokud si nejste jisti, jak s tímto nástrojem pracovat, kontaktujte nás a my Vám poradíme.

 

Integromat

Proč? – Integromat je skvělým nástrojem pro vzájemnou integraci jednotlivých nástrojů bez nutnosti kódování. Komplikovanější práce nastává pokud neexistuje konektor, ale i zde jde konektor dokódovat.

Pro koho? – Pro všechny, kteří potřebují integrovat nástroje mezi sebou, ale nemají dostupného kodéra. Pro integrace, které se často mění a čeká se na jejich ustálení, aby se případně přepsaly přímo skrze API.

Výhody – Poměrně intuitivní ovládání a dostatek dostupných studijních materiálů. Velmi rychle rozvíjející se firma a rozsáhlá komunita.

Nevýhody – Při rozsáhlejších integracích může být řešení poměrně drahé vzhledem k limitům za operace.

 

Hotjar

Proč? – Víte co přesně dělají zákazníci na Vašem webu? Hotjar Vám pomůže odhalit, jak přesně se chovají zákazníci, díky screen recordingu a heat mapám. Zároveň slouží i jako nástroj pro sběr feedbacků a výzkumů. Je skvělým nástrojem při zavádění nových stránek a odlaďování UX.

Pro koho? Pro každého, kdo launchuje nové webové stránky nebo e-shop a potřebuje vyladit UX. Dále pro všechny, kteří mají problém s konverzním poměrem na stránkách a nedaří se jim identifikovat proč.

 

A na konec?

 

ClickUp

Proč? – Komplexní nástroj pro project management a řízení týmů. Lze v něm nastavit i CRM s omezenými funkcionalitami, ale mnohem lépe slouží pro řízení realizací poté, co je deal uzavřen. ClickUp je velmi dobře přizpůsobitelný a velmi dobře ovladatelný.

Pro koho? – Pro všechny velikosti týmů, kde je potřeba mít kontrolu nad jednotlivými úkoly a realizacemi. Je využitelný jak pro agentury, tak pro vývojářské týmy. Není však komplexní náhražkou za ERP nebo MRP systémy.

Výhody – Velmi dobrá ovladatelnost a přizpůsobivost celé platformy. ClickUp nabízí rozsáhlé množství integrací a má skvěle popsané API. V poměru cena/výkon mu může konkurovat snad jen monday.com.

Nevýhody – Drobnosti jako absence bulk emailingu nebo možnost customizovat rozložení úkolu se dají lehce omluvit.

clickup-logo-transparent